Se afișează postările cu eticheta International Court of Justice. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta International Court of Justice. Afișați toate postările

vineri, 3 aprilie 2009

Poze din Austria. Şcoala de Vară din iulie 2008

Tot căutând prin fişierele de pe calculatorul meu, am dat peste nişte poze făcute de mine în Austria anul trecut când am fost la Schloss Seggau pentru o Şcoală de Vară a Reţelei Utrecht, a Centrului pentru Studiul Americilor şi a Universităţii Graz din Austria. Pozele sunt făcute cu telefonul aşa că să nu vă aşteptaţi la cine ştie ce minuni. Le voi posta şi pe hi5, facebook şi alte reţele sociale pe care le folosesc.

Gara din Viena, în drum spre Leibnitz, la o ţigară cu Diana

Castelul Seggau de lângă Leibnitz

Imediat la stânga şi la dreapta sunt camerele unde au fost cazaţi participanţii la Şcoala de Vară. În spatele meu sunt sălile de conferinţă unde se ţineau seminariile de modul pe Literatură şi Arte Vizuale (ora 15- ora 18, fără pauză)


Vedere din Leibnitz


Vedere din Leibnitz

Vedere din Leibnitz

Iarăşi Leibnitz

Campingul din Leibnitz
Raţe pe lac, Leibnitz
Dimineaţa la cafea şi ţigară, după micul dejun servit la restaurantul Castelului Seggau
La stânga este piscina castelului şi în faţă este clădirea la subsolul căreia se păstrează vinuri din regiune în proprietatea Episcopului de Styria

Era cam răcoare...Am prins şi zile foarte ploioase dar cursurile şi seminariile s-au ţinut după program.

În oraşul Graz, capitala provinciei Styria, la o cafea matinală cu studente frumoase din Slovenia, Cehia, Polonia, Serbia şi Slovacia, băiatul în picioare este Nico, un doctorand belgian de 100 de ori mai inteligent decât mine, specialist în Drept Internaţional, Ştiinţe Politice, Antropologie etc. Preluând o glumă de-a mea, pe timpul Şcolii de Vară i s-a spus Nicopedia, după Wikipedia. Nu s-a supărat deloc ba chiar i-a plăcut porecla.

V-am spus că eram aşa de mulţi studenţi că ocupasem 2 cafenele, in and out?
Înainte de intra în Universitatea din Graz, la o bârfă şi sesiune foto, era foarte cald şi un soare aprig
Aula Magna a Universităţii din Graz (1), nu se observă nicio femeie dezbrăcată, nimic indecent, spre deosebire de Aula Mihai Eminescu de la Cuza...
Tablouri cu foştii rectori ai Universităţii, nicio femeie desigur, din păcate desigur, deşi dacă mai ţin bine minte doamna Prorector pe Relaţii Internaţionale nutrea nişte gânduri în direcţia asta.
La Rathaus, în Graz, nu, Rathaus nu e casa de şoareci/ guzgani rozalii, ci e Primăria. Profesoara e Hoffy (poreclă/ nume abreviat), islandeză, 62 de ani (!!!)
Primire oficială din partea unui consilier municipal, Partidul Conservator, Guluţanule:))
Poză făcută din balconul primăriei, de obicei închis publicului (1), vedere spre Piaţa Centrală a Grazului


Poză făcută din balconul primăriei, de obicei închis publicului (2), vedere spre Piaţa Centrală a Grazului

Poză făcută din balconul primăriei, de obicei închis publicului (3), vedere spre Piaţa Centrală a Grazului, cu verde este un tramvai, va fi numai bun pentru Iaşi prin 2020
Flori mişto din balconul de la primărie
Poză făcută din balconul primăriei, de obicei închis publicului (4), vedere spre Piaţa Centrală a Grazului
Nico şi Jan din Belgia, băieţi de gaşcă, melodia lor favorită din România: "O-zone- Dragostea din tei"
Nu vă mai zgâriaţi de ciudă că doar avem şi noi flori în Parcul Copou.
Eva, organizatoare, fată de gaşcă, ne-a luat cu maşina personală de la gara din Leibnitz până la Schloss Seggau şi retur.
Explorând oraşul Graz (1)
Explorând oraşul Graz (2)

Mulţumesc foarte mult pentru atenţie.
Dacă vreţi să vă faceţi concediul la Schloss Seggau, cu amanta, amantul, soţia, soţul, copiii aruncaţi o privire la preţurile de aici. Analizaţi şi comparaţi cu preţurile neruşinate de la noi.
Dacă sunteţi studenţi la Cuza nu rataţi această Şcoală de Vară din 12-26 iulie 2009, din Austria.
Mai multe poze şi relatări găsiţi aici.

duminică, 25 ianuarie 2009

Info Wars: Under the pressure of the Israeli government, BBC boss Mark Thompson bans charity appeal over Gaza

Article HERE

His decision of not allowing for a charity appeal over Gaza to be broadcasted on BBC was made due to huge pressure from the Israeli government concerned on how British audience sees the massacre it inflicted over Gazan children.
Street protests have irrupted in the UK against BBC boss, asking for his resignation and for the charity appeal to be broadcasted.
He said that by broadcasting the charity appeal BBC would assume a political stance in favour of Hamas (this is implied).

Off-topic: two days long have passed since the Israeli government lifted the blocade over the access of journalists in Gaza and we still don´t have any first-hand non-Israeli news about what is really happening there. Without any fear, I must say loud and clear that I really think that Israel committed war crimes in Gaza and they do everything they can to hide this. What other reasons did they have to ban journalists´ access in Gaza? If the United Nations fails to bring Israel under court trial for war crimes in Gaza, this international organization should be immediately dissolved as it failed so many times to provide peace for Earth. If the United Nations allows Israel to get away with this unpunished, all its credibility is lost and morally speaking it should be dissolved.