marți, 30 septembrie 2008
Al catelea interimar?
Partidul Conservator are la ora actuala nu mai putin decat 75% presedinti de filiala interimari.
Domnul doctor Radu Terinte reusise sa mentina filiala din Iasi intr-o stare organizationala relativ buna. Si nu era interimar, era ales de oamenii din organizatie. Cine l-a ales pe Matasaru?
Matasaru se are pe bune cu Daniela Popa, sefa cu numele al PC, in conditiile in care dupa congresul Hopa-Popa, se raliase rapid noilor puternici ai zilei, condamnand cu manie proletara rebeliunea de la Prahova.
Inca raman la parerea ca, cu tot cu Enache candidat din partea PSD-PC Iasi, Catalin Ivan nu-si va abandona amicul de sotii si-l va pune pe liste in Copou.
miercuri, 23 iulie 2008
Marioneta numita Ionut Ganju
Ionut Ganju este dependent financiar de papusarul din spatele sau. Nu este exclus ca Ionut Ganju sa-si fi schimbat papusarul in ultimul timp. Oprea cred ca practica variatiunea.
Este posibil ca Ionut Ganju sa incerce sa-si creeze un capital de imagine pentru legislativele din toamna in asa fel incat sa se alipeasca unui partid puternic de genul PNL, PSD sau PDL.
Este posibil ca Ionut Ganju sa fie controlat de Solcanu zis si "Imensitate Imensa".
Solcanu si Oprea sunt prieteni la catarama desi Bogdan Baghiu scoate flacari pe nari cand aude de ex-senatorul PSD Solcanu. Oprea a jucat un joc de imagine cu Ganju din toamna anului trecut pana spre localele din iunie. Acum este foarte probabil ca Oprea sa se fi descotorisit de Ganju ca de o masea stricata.
Dar mai este posibil ca Ganju sa raspunda la comenzile unei tabere din PNL Iasi. Sa nu uitam de inscenarea cu afisele cu Dobre in caminul C6 din Puskin. Atunci actiunea lui Ganju a servit pe de o parte si scopurilor lui Oprea, dar si scopurilor lui Adomnitei. Sa se gandeasca cititorii mei care sunt relatiile de putere in PNL Iasi intre Adomnitei, Fenechiu si Dobre.
Este posibil ca "peshtele" Oprea sa fi dat afara din "casa" sa prostituata studenteasca numita Ganju. Sa nu uitam ca Oprea i-a dat lui Ganju casa (cazare ilegala in Codrescu si sediu in Corpul C, parca), influenta (aceleasi canale media care il pupau in dos pe Mitica Nu-Spagilor-Grase-de-la-Conest il prezentau in mod excesiv si gretos pe mascariciul reperent de la Istorie) si bani de dush dupa "treaba".
Interesul lui Mitica, pretenul lui Danut Jurnalist si Profesor la Nshpe Universitati, era ca partenerul sau de dialog dinspre zona miscarii studentesti de la Cuza sa fie un om de joasa calitate morala si care sa fie manevrabil.
Totusi nu mai pot abtine sa nu intreb: bine, daca Oprea l-a dat afara din casa sa pe Ganju, cum se face ca Ganju continua sa fie mediatizat de satelitii media ai PDL-Oprea? Este posibil ca Ganju sa aiba acum un alt peshte, si anume sinatorul independent Solcanu, care vrea in felul asta sa stranga niste procente pentru amicul Oprea ca sa i le dea la legislative. Un fel de scenariu Oprea-Schrotter, numai ca in loc de creatoarea de moda independenta politic Irina Schrotter "Urina Scroter" avem de-a face cu sarmanul lider studentesc independent sexual repetent de 3 ani fara niciun chior in buzunar si care fumeaza chistoacele care mai cad de la rectorat sau din zona administrativa a UAIC.
marți, 17 iunie 2008
Marea dezamagire! Lacrimi portocalii si ranjete comuniste! Iasul rosu!
Analiza personala a ceea ce s-a intamplat pe 1 si 15 iunie
Tehnica folosita- “stream of consciousness”
In primul tur am votat cu PNL, listele CL si CJ, cu Adomnitei la primarie si cu Vlad Tepes la sefia CJ.
Am votat cu Adomnitei din mai multe motive: este tanar biologic, nu are un trecut comunist, a fost sustinut puternic de un nucleu de tineri bine inchegat la PNL Iasi, a fost atacat pe nedrept de Dumitru Oprea.
Am votat cu Vlad Tepes taind numele lui Dan Carlan si punandu-l in schimb pe al lui Vlad Tepes, aplicand si stampila in casuta lui Carlan PDL, unde am scris Vlad Tepes Romania. Vot anulat? Vai, ce rau imi pare...
In turul doi am votat cu Dumitru Oprea din mai multe motive: am fost revoltat de campania extraordinar de mizerabila dusa impotriva sa de PSD si de Gheorghe Nichita, am primit raspunsuri referitoare la o serie de aspecte initial neclare din trecutul sau de dinainte de 1990, parea a fi de dreapta, activand intr-un partid numit si Liberal.
-PSD a castigat categoric alegerile locale din iunie 2008
-desi PNL a fost erodat de o guvernare de dreapta instabila, nu a pierdut asa de mult cum se astepta toata lumea
- PDL este marele pierzator al alegerilor din acest an, lideri de marca ai PDL au pierdut in fata masinariei de partid a PSD
-PDL nu s-a legitimat ca fiind un partid puternic cu o platforma de dreapta credibila si cu oameni noi si cinstiti
-la alegerile legislative din toamna PSD va iesi invingator cu o diferenta de cel putin 10% fata de PDL
-guvernul ce va fi bagat pe gat lui Basescu va fi rezultatul unei aliante pe 4 ani a PSD si a PNL, premierul va fi de la PSD, Iliescu, Nastase sau Cristian Diaconescu
-nu va mai avea nicio suspendare a lui Basescu
-la alegerile din aceasta luna, Ion Iliescu l-a rupt in bucati pe Traian Basescu
-autostrada portocalie Bucuresti-Cluj-Iasi va ramane in ruine pana in 2012-2016
-Iliescu l-a distrus pe Basescu la capitala folosind exact aceleasi metode folosite de Basescu pentru a ajunge la putere si in 2000 si in 2004 si in mai 2007 (reconfirmare sprijinului popular)
-zoaiele de pe geam au impiedicat si vor impiedica PDL sa vada adevarata Romanie, inca nedecomunizata
-la capitala PDL a suferit o comotie cerebrala, orasul Revoluiei din 1989, orasul Pietei Universitatii, al marii grevei studentesti din 1995, al Conventiei Democratice din 1996 si al Revolutiei Portocalii din 2004 a devenit un fief al stangii comuniste, asa nereformata cum este ea…
IASI Nichita vs. Oprea, PSD vs. PDL
-PNL va face coalitie deschisa cu PSD impotriva PDL si in CL si in CJ
-firmele lui Fenechiu vor suge cu sete din robinetul din care curg fondurile publice
-o parte din consilierii locali si judeteni ai PDL sunt lipsiti de orice experienta politica (mai ales consilierii apropiati taberei Oprea)
-capul lui Carlan trebuie adus pe tava lui Basescu (eu cred ca Basescu va raci in mod considerabil relatiile cu partidul ce l-a lansat)
-aplicand aceleasi criterii de performanta politica in cazul Carlan, si Oprea trebuie tras pe linie moarta, se speculeaza ca totusi Oprea este foarte bine vazut pe plan personal de Basescu
-totusi cred ca lui Oprea i se va da o perioada de gratie pana in 2012, nu de alta dar pentru Oprea este prima data cand a intrat intr-o batalie directa si lacrimogena impotriva PSD
-Carlan va fi aruncat in lada de gunoi, Movila (CAP-istul) va fi adus inapoi fie la judet, fie la municipiu
-la PDL Iasi va domni haosul pana inspre legislativele din toamna, cele 4 tabere din PDL Iasi se vor lupta pana la anihilare, pedistii lui Carlan, lupii tineri din jurul lui Oprea, businessmenii din jurul Irinei Schrotter si intrusii veniti in palaria lui Lucian Flaiser, fost sef PSD al CJ Iasi vor duce un razboi indelungat pe vestigiile triste ale sperantei numite Iasul portocaliu
-victoria lui Oprea ar fi dat apa la moara contestatarilor lui Fenechiu din PNL Iasi
-incalziti de mirosul sangelui, catelandrii de la PNL Iasi ar fi urmat sa muste mana care i-a hranit 4 ani, noul stapan ar fi urmat sa fie Oprea
-Nichita va avea urmatorii viceprimari: Gavrila (PNL) si Iacoban/Adascalitei (PSD)
-este exclusa varianta cu un viceprimar PDL sub Nichita
DE CE A PIERDUT OPREA ALEGERILE
1. campania murdara purtata de PSD, dar si de PDL
2. atacurile lui Oprea la Adomnitei (efect? demobilizarea cvasi-totala a alegatorilor liberali pentru turul doi)
3. lipsa sprijinului dat de Carlan
4. piatra de moara numita Carlan
5. tonul agresiv, violent si certaret (Tatarule, Tatarule) folosit de Oprea in dezbaterile televizate
6. mesajul lui Oprea a fost receptionat de toti alegatorii, si cei ai PSD, PNL, PDL, si de nehoratati si de abstenteistii convinsi
7. mesajul lui Oprea nu a convins pe alegatorii care l-au adus pe Simirad la primarie pe vremea Conventiei Democratice
8. media PDL a fost obscen de partiala, cazul Ghetau-TeleM este arhicunoscut
9. nu exista o masa critica de nemultumiti fata de administratia Nichita
10. bazinul electoral al PDL pe municipiul Iasi este volatil instabil
11. Oprea nu si-a creat imaginea de candidat anti-Nichita, Schrotter si Adomnitei au erodat potentialul imagologic in aceasta privinta (Schrotter a fost prima care s-a lansat in atacurile febrile la adresa PSD si a lui Nichita, locul ocupat de Oprea in aceasta ecuatie, Nichita-candidatul anti-Nichita, s-a dovedit a fi locul pierzatorului)
12. Oprea si PDL nu vor domina niciodata zonele periferice, sarace ale orasului: Dacia, Galata, Tatarasi si Pacuret
13. Nichita a fost sustinut in turul doi de partidele de categorie inferioara, dar 1500 de voturi, adunate la 2000, adunate si cu alte 4000, vor face intotdeauna diferenta intr-o zona in care dreapta si stanga se strang de gat
14. voturile PNL din turul 1 nu au curs automat spre Oprea in turul 2, este foarte probabil ca marea majoritate a alegetorilor PNL din turul 1 sa fi stat acasa pe 15 iunie, prea putini din ei au iesit sa-l sustina pe candidatul de dreapta ramas in cursa pentru turul 2 (o mica observatie: faptul ca prima mana intinsa de PDL liberalilor ieseni dupa primul tur a apartinut creatoarei de moda Irina Schotter a afectat imaginea lui Oprea in randul tinerilor liberali ieseni, si pe deasupra faptul ca Dan Carlan a fost al doilea care sa ceara constituirea unei aliante cu PNL si in CL si in CJ…, ei bine, asta a infuriat peste masura alegatorii liberali care l-au asteptat pe Oprea sa iasa primul si sa intinda cu prietenie o mana liberalilor pentru alungarea PSD)
-PDL nu detine nicio primarie de municipiu in judetul Iasi
-PDL nu detine majoritatea mandatelor de primari si de consilieri comunali, locali si judeteni
-exista o posibilitate ca PDL Iasi sa se dezintegreze prin plecarea unor apropiati de-ai lui Oprea inapoi la PNL, cu sau fara Fenechiu
-din majoritatea luptelor deschise sau de culise dintre PSD si PDL va iesi invingator…PNL
-presa ieseana va deveni subit neutra adica nu va mai lovi in Nichita, in schimb Carlan va fi rupt in bucati, Oprea va prefera sacrificarea lui Carlan in locul mazilirii sale
-nu cred ca Irina Schrotter sau Dan Carlan vor candida in toamna la un colegiu uninominal, oricum chiar daca vor candida PNL si PSD vor avea grija ca in acele zone sa fie candidati redutabili
-varianta cu Oprea retras in toamna de la Bruxelles si aruncat in batalia pentru Parlament nu trebuie scoasa total din calcul (este posibil, dar improbabil)
-Oprea sa faca bine si sa ia aminte de la infrangerile repetate si rusinoase ale lui Carlan, Oprea sa nu accepte sa devina candidat de serviciu in conditiile in care sansele sale nu-i sunt net favorabile
-daca scorurile obtinute pe judet si pe municipiu de catre PDL sunt inferioare mediei nationale sau chiar sunt rusinos de mici comparativ cu media scorului obtinut de PDL in Moldova, toata conducerea PDL Iasi trebuie inlocuita (cu cine?)
-bazinul electoral al PSD pe Iasi este bine inchegat
-prezenta la vot in turul 2 a fost redusa fata de turul 1, asta l-a afectat adversely pe Oprea
-razgandacii: mai degraba au fost multi oameni care in primul tur au votat cu Oprea si in turul doi si-au schimbat optiunea, transfer de la Nichita (turul 1) inspre Oprea (turul 2): rara avis
Preluand o strambatura de la Buna Ziua Iasi, “Nichita deschide Iasul (???), Oprea are nevoie de timp (!!!)”
